Ποδαρικό στις νίκες – Φωτορεπορτάζ: Α. Ανδρεόπουλος

0
1454

Ποδαρικό στις νίκες για την ομάδα του Εσπέρου που παρουσιάστηκε φρέσκος και ορεξάτος μετά την ήττα στην πρεμιέρα της National League 1 στη Νάξο.

φωτορεπορτάζ:   Ανδρέας  Ανδρεόπουλος

Οι παίκτες του Μάη Κωνσταντινίδη δεν άφησαν περιθώρια για δεύτερες σκέψεις στους παίκτες της Κηφισιάς κατακτώντας το ροζ φύλλο περισσότερο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα (79-66).

Το φιλμ του αγώνα

Οι Εσπεριώτες βρήκαν αντίσταση από τους φιλοξενούμενους μόνο στο πρώτο 10λεπτο (16-16). Από τα πρώτα λεπτά όμως του δεύτερου 10λέπτου και με κορυφαίο τον Αβάρε (15π, 5τρ.) πήρε για τα καλά κεφάλι στο σκορ.

Η «πολυφωνία» των «κυανόλευκων» στο σκοράρισμα έβαλε για τα καλά τα πράγματα σε τάξη για την συνολική τους επικράτηση στο παρκέ μην αφήνοντας παράλληλα περιθώρια στους φιλοξενούμενους για να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω.

Κάπως έτσι φθάσαμε στο ημίχρονο με τον Έσπερο να έχει επικρατήσει κατά κράτος της Κηφισιάς (38-29).

Στην επανάληψη τίποτα δεν στάθηκε ικανό να αλλάξει την εικόνα του ημιχρόνου με τους παίκτες του Εσπέρου να συνεχίζουν έτσι όπως ακριβώς τελείωσαν το πρώτο 20λεπτο.

Το ροζ φύλλο και η αλλαγή της εικόνας του Εσπέρου προς το καλλίτερο από την ήττα της πρεμιέρας στη Νάξο ήταν τα κέρδη των «κυανόλευκων» στη 2η αγωνιστική του 1ου Ομίλου της National League 1.

Το φύλλο αγώνα

Π.Ο.Κ. ΕΣΠΕΡΟΣ – Α.Ε. Ν.ΚΗΦΙΣΙΑΣ   79 – 66

Διαιτητές: Ουσταμπασίδης, Φραγκούλη, Κούλης Κ.

Δεκάλεπτα: 16-16, 38-29,   56-44, 79-66

Π.Ο.Κ. ΕΣΠΕΡΟΣ:

Αβάρε 15 (5), Αδαμόπουλος 10, Λάζαρης 14, Μαράκης 7, Γκαγκαλούδης 9, Λιούνης, Δήμου 9 (1), Κολιός 7 (1), Ράγκος 5 (1), Αλέξης 1, Αγραφιώτης 2, Σπανάκης.

Α.Ε.  Ν.ΚΗΦΙΣΙΑΣ:

Χατζηνικόλας 14 (1), Μανούσος 7, Στασινόπουλος 9, Καράμπελας 4, Μιχαλάκης 16 (1), Κούτουλας 6, Σκούρτης 9 (1), Μοίρας, Καπετανάκης, Χρυσάκης, Παπανικολάου, Σκορδάς 1.