0
353

Ο Έσπερος φιλοξένησε τον ΝΕΟΛ για την 19η αγωνιστική της Β’ Εθνικής ανδρών και τον 1ο όμιλο

ρεπορτάζ: Οδυσσέας Βιτσεντζάτος

Σε ένα παιχνίδι που ήταν από την αρχή ανταγωνιστικό με αρκετά φάουλ και μονομαχίες από την πρώτη περίοδο οι Εσπεριώτες κατάφεραν κυριολεκτικά στο τέλος να πάρουν τη νίκη.

Στην πρώτη περίοδο η οποία έληξε με 19 – 16 η ΝΕΟΛ στόχευε στη ρακέτα με τον Μαρούλη να κάνει ότι θέλει. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Έσπερος πήρε μια διαφορά 6 – 7 πόντων και την κράτησε σε όλη την περίοδο. Γκαγκαλούδης και Τσολάκης συνεργάστηκαν πάμπολλες φορές ώστε οι γηπεδούχοι να έχουν το αβαντάζ των 6 πόντων για το 44 – 38 του ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν την διαφορά σε 60 – 56 με τον έμπειρο γκαρντ Άλκη Παππά ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 22 πόντους . Η τέταρτη και τελευταία περίοδος συνοδεύτηκε από μια ένταση στις κερκίδες, χαρακτηριστικό της σπουδαιότητας του αγώνα, όμως επενέβηκαν οι ψυχραιμότεροι και συνεχίστηκε ομαλά το παιχνίδι .

Το ματς, κρίθηκε στο τέλος και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο Παππάς ισοφάρισε το σκορ (69 – 69) στο 36’ για πρώτη φορά μετά το 1ο δεκάλεπτο και λίγο αργότερα η ομάδα της Κεφαλλονιάς είχε και την ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα, όταν ο Αντωνάτος κέρδισε φάουλ σε τρίποντο με το σκορ 74 -72. Ο φόργουορντ του ΝΕΟΛ είχε όμως 1/3 βολές. Στο φινάλε τόσο ο «Γκάγκα» όσο και ο Αδαμακόπουλος με τις 1/2 βολές και τους παίκτες του ΝΟΕΛ να ευστοχούν απόλυτα σε φάουλ δύο βολών στέρησαν από τους Εσπεριώτες την ευκαιρία να καλύψουν το +5 του αγώνα του Α’ γύρου.