Νίκη ανόδου… και ηρεμίας για τη συνέχεια

0
765

Νίκη ανόδου για την Athens Kallithea FC που νίκησε στο Δημοτικό Στάδιο «Γρ. Λαμπράκης» την Καλαμάτα με 1-0  για την 11η αγωνιστική του Νοτίου ομίλου της Super League 2 και ανέβηκε στους 23 βαθμούς, ενώ οι Μεσσήνιοι παρέμειναν στους 19 πόντους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν ορεξάτοι στο ντέρμπι της αγωνιστικής με τον Ντεμέτριους στο 5′ λεπτό να απειλεί με πλασέ που κατέληξε μόλις λίγα εκατοστά άουτ, και τους φιλοξενούμενους να απαντούν στο 12′  με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή του Μπαράλες με την μπάλα μετά από απόκρουση του Κότσαρη να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι

Οι παίκτες της AKFC αντέδρασαν χάνοντας μια καλή ευκαιρία με τον Μουστακόπουλο στο 32′ λεπτό το συρτό σουτ του οποίου κατέληξε άουτ. Παιχνίδι κέντρου για τη συνέχεια με τον Ματίγια στο 41′ λεπτό να πιάνει ένα δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή και την μπάλα να φεύγει ψηλά από το οριζόντιο δοκάρι του Γιαννίκογλου.

Με διάθεση για γρήγορο ποδόσφαιρο μπήκαν οι δύο ομάδες στο Β’ ημίχρονο και με τους παίκτες του Χάβου να απειλούν στο 53′ λεπτό όταν από εξαιρετική πάσα του Τάτου ο Ακόστα βρέθηκε απέναντι στην εστία της AKFC όμως το σουτ που επιχείρησε κατέληξε στα χέρια του Κότσαρη.

Στο 63′ μετά από επέλαση του Ντεμέτριους έβγαλε πάσα μέσα στην περιοχή και ο επερχόμενος Τσιντώνης, που είχε μπει αλλαγή, έπιασε ένα δυνατό πλασέ που όμως απέκρουσε εντυπωσιακά ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων.

Οι παίκτες του Αλέκου Βοσνιάδη συνέχισαν να κερδίζουν μέτρα στο γήπεδο πιέζοντας για το γκολ το οποίο ήρθε στο 87′ όταν σε εκτέλεση φάουλ ο Λουκίνας έβγαλε κεφαλιά πάσα στον Μαρότα που βρέθηκε μόνος απέναντι στην εστία του Γεννίκογλου και με πλασέ έγραψε το τελικό 1-0, που χάρισε τη νίκη στην Athens Kallithea και σε συνδυασμό με την ήττα των Χανίων στην Ηλιούπολη βρέθηκαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του Β’ Ομίλου της Super League 2.