Γ.Σ. Εσπερίδες: Ποδαρικό στις νίκες με 78-68 τη Δάφνη … Zoom στον αγώνα με το φακό του Ανδρέα Ανδρεόπουλου

0
747

Το πρώτο τους ροζ φύλλο κατέκτησαν οι Εσπερίδες κερδίζοντας την Δάφνη Αγ. Δημητρίου με 78-68 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής για την Α1 Basket Γυναικών.

Τα κορίτσια του Θωμά Σκληρού επέβαλαν γρήγορα το ρυθμό τους παίρνοντας «κεφάλι» στο σκορ γρήγορα τελειώνοντας το ημίχρονο με σκορ 36-24.

Στην επανάληψη τα πράγματα για την Δάφνη Αγ. Δημητρίου δυσκόλεψαν ακόμη περισσότερο καθώς οι Εσπερίδες είχαν ένα καταπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο φθάνοντας την διαφορά στους 18 πόντους (58-40).

Με μια πεντάδα παικτριών οι οποίες έφθασαν σε διψήφιο αριθμό πόντων, Ουΐλαρντ 19(3), Γκιλντέϊ 17, Κριμλ 16, Κολλάτου 13 και Πατεράκη10, η τελική επικράτηση ήταν μονόδρομος για τα κορίτσια της Καλλιθέας.

Αξίζει να αναφερθεί πως πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα του «φονικού» σεισμού στη Σάμο