«Τρίποντο» ποδαρικό με γκολ Μανθάτη & εκπληκτικό Βοσνιάδη

Σε ένα γεμάτο από διάθεση για μπάλα πρώτο 45λεπτο η Καλλιθέα φρόντισε να στείλει περίπατο σχέδια και τακτικές καθώς με γκολ από τα αποδυτήρια (2′ Μανθάτης) έφθασε στην τελική επικράτηση «σκαρφαλώνοντας» στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα του Β’ Ομίλου της Betsson Super League 2.

Οι παίκτες του Λεωνίδα Βόκολου φρόντισαν να αιφνιδιάσουν τους αντιπάλους τους καθώς ο Μουνιέ στο 2′ έβγαλε σέντρα ακριβείας στο Μανθάτη ο οποίος τρύπωσε στο κέντρο της άμυνας του ΠΑΟ Β’ πήρε την γυριστή κεφαλιά και δίνοντας ύψος στην μπάλα νίκησε τον τερματοφύλακα των «πρασίνων» Χριστογεώργο κάνοντας το 1-0.

Το ημίχρονο κύλησε μοιρασμένο για τις δύο ομάδες με τους μεν φιλοξενούμενους στο 13′ να βλέπουν το σουτ του Τσιριγώτη να εξουδετερώνει ο εκπληκτικός Βοσνιάδης, ενώ οι γηπεδούχοι στο 33′ είδαν το ψιλοκρεμαστό σουτ του Μουνιέ να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του ΠΑΟ Β’, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με μια διπλή ευκαιρία των «πράσινων» στο 36′ όταν το σουτ του Σιδερά αρχικά αποκρούεται από το Βοσνιάδη και στη συνέχεια βρίσκει το δοκάρι καταλήγοντας κόρνερ

Στο Β’ ημίχρονο οι παίκτες του Γιάννη Βονόρτα δεν πίεσαν όσο θα ήθελε ο προπονητής τους «κυανόλευκους» οι οποίοι διαχειρίστηκαν έξυπνα το «φλύαρο» Παναθηναϊκό Β’ μέχρι και το 85′ όπου οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να πιέζουν και να κλείνουν τους γηπεδούχους πλην όμως η δεκάλεπτη πίεση τους κατέγραψε μια μόνο σημαντική ευκαιρία στο 90′ όπου το σουτ του Τσιριγώτη από πλεονεκτική θέση βρήκε και πάλι σε ετοιμότητα το Βοσνιάδη που και πάλι είπε «όχι».

Κάπως έτσι κύλησαν τα 90+ λεπτά της αναμέτρησης με την Καλλιθέα μετά από το γκολ του νεοαποκτηθέντα Μανθάτη απ’ το 2ο λεπτό να παίρνει τη νίκη και να φθάνει τους 18 βαθμούς, «πιάνοντας» την Καλαμάτα όπου εκκρεμεί η μεταξύ τους αναμέτρηση, η οποία ήταν να γίνει την Τετάρτη 5/1 αλλά λόγω των κρουσμάτων covid που παρουσιάστηκαν στους Μεσσήνιους αναβλήθηκε.