0
245

«Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τρίχα πήρε την νίκη παραμονής»

ρεπορτάζ: ΓΙΩΡΓΟΣ ΡΑΦΑΗΛ ΓΚΟΓΚΟΣ

Ο Παντζιτζιφιακός επικράτησε της Θύελλας Μοσχάτου με 4-1 για την 7η αγωνιστική των Play Out του 3ου ομίλου της Α΄ κατηγορίας Ε.Π.Σ Πειραιά. Οι Καλλιθεάτες ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και πήραν αυτό που άξιζαν.

Με την έναρξη του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι έδειξαν διάθεση να πιέσουν με σκοπό να προηγηθούν στο σκορ από νωρίς. Μόλις στο 4΄, ο mvp της αναμέτρησης Τρίχας πάτησε περιοχή όμως η εκτέλεσή του με το αριστερό κατέληξε στα εξωτερικά δίχτυα του Χατζηζαφείρου. Τρία λεπτά αργότερα, η ομάδα του Παντζιτζιφιακού απείλησε και πάλι με τον Μπαγιάτη, του οποίου η κεφαλιά έπειτα από την εκτέλεση κόρνερ του Κωνσταντίνου κατέληξε άουτ. Στο 12΄, η Θύελλα Μοσχάτου έφτασε πολύ κοντά στο γκολ με τον Διακουμάκο.

Ο νεαρός εξτρέμ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Σκευοφύλαξ, όμως το πλασέ του κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 18΄, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Δεμερτζή, ο οποίος έπειτα από μια εξαιρετική ατομική ενέργεια βρέθηκε σε θέση τετ α τετ και πλάσαρε σωστά διαμορφώνοντας το 1-0. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Παντζιτζιφιακός διπλασίασε τα τέρματά του με τον Τρίχα. Έπειτα από μια σέντρα ακριβείας του Χρήστου από τα δεξιά, ο Τρίχας έκανε το ιδανικό κοντρόλ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χατζηζαφείρου. Στο 30΄, οι Καλλιθεάτες έφτασαν πολύ κοντά στο τρίτο γκολ με τον Κωνσταντίνου, του οποίου το πλασέ έδιωξε πάνω απο την γραμμή ο αμυντικός της Θύελλας Φαναρίτης, διατηρώντας έτσι το 2-0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Θύελλα Μοσχάτου έδειξε διάθεση να πιέσει με σκοπό να πετύχει το γκολ που θα την έβαζε ξανά στο ματς. Αυτό το γκολ ήρθε στο 55΄ από τον Διακουμάκο, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ από το μακρινό σουτ του Σταμούλη το οποίο κατέληξε στο δοκάρι, και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Σκευοφύλαξ.

Μετά το γκολ οι φιλοξενούμενοι πήραν πολλά μέτρα στο γήπεδο, με αποτέλεσμα η ομάδα του Παντζιτζιφιακού να βρίσκει πολλούς κενούς χώρους. Στο 62΄, ο διαιτητής της αναμέτρησης Μπεσίρης υπέδειξε πέναλντι για τον Παντζιτζιφιακό, με τον Μαύρο να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να μην καταφέρνει να σκοράρει, καθώς ο Χατζηζαφείρου έπεσε στην σωστή γωνία και μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.

Το γκολ που έψαχναν οι γηπεδούχοι για να κλειδώσουν την νίκη ήρθε στο 80΄ ξανά με τον Τρίχα, ο οποίος υποδέχτηκε την μπάλα έπειτα από μια αντεπίθεση της ομάδας του και πλάσαρε σωστά κάνοντας το 3-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Τρίχας πέτυχε ακόμη ένα γκολ για την ομάδα του πετυχαίνοντας χατ-τρικ. Έπειτα από ένα γέμισμα στην περιοχή, εκμεταλλεύτηκε το κενό στην άμυνα, πλάσαρε σωστά και διαμόρφωσε το 4-1, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της ομάδας του.

Με αυτήν την νίκη, ο Παντζιτζιφιακός έκανε πολύ σημαντικό βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία καθώς έφτασε τους 36 βαθμούς παραμένωντας στην 3η θέση της βαθμολογίας των Play Out. Aπό την άλλη, η Θύελλα Μοσχάτου παρέμεινε στην προτελευταία θέση αυτού του μίνι πρωταθλήματος, έχοντας 27 πόντους.