Με ανατροπή στο φινάλε πήρε τη νίκη – φωτορεπορτάζ Ανδρέας Ανδρεόπουλος

0
1237

Με ανατροπή στο φινάλε του 4ου δεκαλέπτου ο Έσπερος πήρε μια σπουδαία νίκη απέναντι στην ΕΦΟΑ Ζωγράφου με 89-82 για την 9η αγωνιστική του 1ου ομίλου της National League 1, στο κλειστό Δημοτικό Γυμναστήριο »Έσπερος».

φωτορεπορτάζ  Ανδρέας Ανδρεόπουλος

Σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ αλλά με τους παίκτες του Μάη Κωνσταντινίδη να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού και τον Γιάννη Γκαγκαλούδη (17π. 1τρ.) να δείχνει από νωρίς τις προθέσεις του πήραν μια διαφορά 5 πόντων με τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου.

Το ίδιο σκηνικό και στο 2ο δεκάλεπτο με τους Καλλιθεάτες να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα και να κρατούν τη διαφορά των 5 πόντων μέχρι το ημίχρονο (48-43).

Αν και στο Β’ ημίχρονο οι Εσπεριώτες φάνηκε να συνεχίζουν να ελέγχουν το παιχνίδι από το 25′ και μετά οι Ζωγραφιώτες έκαναν ένα θεαματικό come back και με ένα σερί 9-0 έφεραν την ανατροπή και με τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου βρέθηκαν να προηγούνται με 62-65.

Ωστόσο οι παίκτες του Μάη Κωνσταντινίδη δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με δυνατή άμυνα, παραγωγική επίθεση με τον Αγγελόπουλο να δίνει το σύνθημα της μεγάλης αντεπίθεσης πετυχαίνοντας το τρίποντο, που τους έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ,  και τους Αδαμόπουλο, Γκαγκαλούδη να πετυχαίνουν 13 συνεχόμενους πόντους (7π. και 6π.) έφθασαν στην μεγάλη ανατροπή που τους χάρισε τελικά τη νίκη.

Π.Ο.Κ. ΕΣΠΕΡΟΣ  –  ΕΦΑΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ   89 – 82

Διαιτητές: Αναστασίου, Δελαγραμμάτικας, Αναστασόπουλος

Δεκάλεπτα: 26-21, 48-43, 62-65, 89-82