Κρίμα!!! Ήττα και αποκλεισμός από το Eurocup Γυναικών – φωτό Α. Ανδρεόπουλος

0
672

φωτό   Ανδρέας  Ανδρεόπουλος

Ένα 6λεπτο «μπλακάουτ» των Εσπερίδων στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης κόντρα στην Ελιτζούρ Χολόν ήταν αρκετό για να σημαδέψει την εξέλιξη του αγώνα που οδήγησε στην ήττα – αποκλεισμό από τους ομίλους του Eurocup Γυναικών.

Πιο συγκεκριμένα οι παίκτριες της Χολόν από το 11′ έως το 17′ πέτυχαν να βάλουν δύσκολα στις Καλλιθεάτισσες κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 5-23 που σε κανένα σημείο του αγώνα οι γηπεδούχες δεν κατάφεραν να ανατρέψουν.

Το ημίχρονο βρήκε τις φιλοξενούμενες να προηγούνται με σκορ 35-48 γεγονός που τους έδωσε τη δυνατότητα να μπουν με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στο Β’ ημίχρονο και να φθάσουν τη διαφορά στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου στους 20 πόντους..

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτριες του Θωμά Σόφτση προσπάθησαν αλλά η εξέλιξη της αναμέτρησης είχε κριθεί και το μόνο που κατάφεραν ήταν να περιορίσουν την έκταση του σκορ.

Έτσι η Χολόν, που είχε νικήσει και στον πρώτο αγώνα (78-73), πήρε τη νίκη – πρόκριση στους ομίλους του Eurocup Γυναικών, και οι Εσπερίδες την Ευρωπαϊκή εμπειρία.