«Κατοστάρα» ο Έσπερος – Πήρε και τη διαφορά

0
4960

Με «κατοστάρα» ο ´Εσπερος φιλοδώρησε την Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της National League 1. 

Η ομάδα του Μάη Κωνσταντινίδη με ένα εκρηκτικό πρώτο δεκάλεπτο (35-21) δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους παίκτες του Μύρωνα Παπαδάκη, καθώς επέβαλε από τα πρώτα δευτερόλεπτα το ρυθμό της σε ένα παιχνίδι δίχως αύριο, όπου οι Καλλιθεάτες υπερκάλυψαν και τη διαφορά από τον αγώνα του πρώτου γύρου..

Ο Έσπερος έχοντας ένα διαστημικό Αδαμόπουλο (31 πόντοι με 5 τρίποντα) και τον Αβάρε να τον ακολουθεί με 5 τρίποντα και 16 πόντους πήρε μια σημαντική νίκη που συνδυάστηκε και με ωραία εμφάνιση.

Για του Κρητικούς ο Βίσεντιτς πέτυχε 28 πόντους που όμως σε καμμία περίπτωση δεν ήταν αρκετοί για να δώσουν τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Π.Ο.Κ. ΕΣΠΕΡΟΣ     –   Α.Σ.Α. ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ  102 – 94

Διαιτητές: Ασλανίδης – Αγγελής – Λιαρομμάτης

Τα δεκάλεπτα: 35-21, 54-41  β’ ημ. 71-62, 102-94

ΠΟΚ ΕΣΠΕΡΟΣ (Κωνσταντινίδης):

Αδαμόπουλος 31 (5), Αβάρε 16 (5), Αγγελόπουλος 13 (1), Λάζαρης 11 (2), Λιούνης 9, Δήμου 2, Γκαγκαλούδης 12 (2), Γκιουλέας 4, Κολιός 2, Ράγκος 2, Αλέξης, Αγραφιώτης.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παπαδάκης):

Βισέντιτς 28 (2), Ραζής 12 (2), Μαραγκάκης 10 (2), Σπυριδάκης 14 (3), Κουρέπης 8, Κριθινάκης 13 (3), Μητρόπαπας 4, Βερτούδος 5 (1), Καρλής, Κυριαζής, Κουκιαδάκης.

National League 1
1ος όμιλος
17η αγωνιστική

Τα αποτελέσματα:

ΑΕ Νέας Κηφισιάς-Πρωτέας Βούλας 52-75
ΑΠΑΣ Νάξου Τα Φανάρια -Αιγάλεω (28/1)
ΑΟ Παγκρατίου-Πανελευσινιακός 79-74
ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ-ΑΟ Δάφνης 79-104
ΟΦΗ-ΕΦΑΟ Ζωγράφου 84-66
Έσπερος Καλλιθέας– Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου 102 – 94
Ρεπό: ΑΟ Π. Φαλήρου

Η Βαθμολογία (σε 17 αγώνες):

1.Πρωτέας Βούλας (12-4) 28
2.Δάφνη (11-5) 27
3.Αιγάλεω (12-3) 27
4.Πανελευσινιακός (10-6) 26
5.ΟΦΗ (10-6) 26
6.ΑΠΑΣ «Τα Φανάρια» (10-5) 25
7.Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου (8-8) 24
8.Παλαιό Φάληρο* (9-6) 24
9.Π.Ο.Κ. ΕΣΠΕΡΟΣ* (8-7) 23
10.Νέα Κηφισιά* (5-10) 20
11.ΦΕΑ (2-14) 18
12.ΕΦΑΟΖ* (3-12) 18
13.Παγκράτι (1-15) 17
*Έχουν κάνει το ρεπό τους

Η επόμενη αγωνιστική (18η, 3/2)

Αιγάλεω-ΑΕ Νέας Κηφισιάς
Πανελευσινιακός-ΑΠΑΣ Νάξου Τα Φανάρια
ΑΟ Δάφνης-ΑΟ Παγκρατίου
ΕΦΑΟ Ζωγράφου-ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ
ΑΟ Π. Φαλήρου-ΟΦΗ
Πρωτέας Βούλας – Π.Ο.Κ. ΕΣΠΕΡΟΣ 
Ρεπό: Αναγέννηση

Comments are closed.