Η Νίκη έμεινε στο Βόλο και η «σφαγή» στην Καλλιθέα

Σε έναν ακόμη αγώνα η διαιτησία φαίνεται να καθόρισε την έκβαση του από τις «αστοχίες» των σφυριγμάτων που πήρε ή που δεν πήρε, στερώντας από την ομάδα της Καλλιθέας βαθμό ή και βαθμούς.

Το διαιτητικό τρίο απέτυχε να φανεί αντάξιο ενός ποδοσφαιρικού αγώνα όπου η γηπεδούχος ομάδα δεν έπεισε πως άξιζε την νίκη αλλά οι Γιουματζίδης – Τυρακίδης – Μαλανδρής έπεισαν για την ανάγκη η Νίκη Βόλου να πάρει τους τρεις βαθμούς.

Η ΠΑΕ Καλλιθέα μέσω της επίσημης σελίδας της στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης ανέφερε σχετικά με την διαιτησία του αγώνα με τη Νίκη Βόλου:

«Η φάση του γκολ της Νίκης Βόλου ξεκινάει από ένα μέτρο οφσάιντ(Μαλανδρής)….προς το τέλος του ημιχρόνου ο άλλος βοηθός (Τυριακίδης) σταματάει τετ α τετ του Μαρουκάκη με απίθανο οφσάιντ …και κλείνει το ματς με ξεκάθαρο πέναλτι στο Σάμιο που δεν καταλογίζεται (Γιουματζίδης). Πολλές ακόμα οι υποδείξεις που δείχνουν ξεκάθαρα τι έγινε ή μάλλον τι έπρεπε να γίνει στη Νεάπολη του Βόλου.                                                 Γιουματζίδης-Τυριακίδης-Μαλανδρής.  Ξεπεράσατε τα όρια και η υπομονή μας εξαντλήθηκε».

Στο αγωνιστικό μέρος της αναμέτρησης οι Βολιώτες με το καλημέρα και μετά την «αβλεψία» του βοηθού Μαλανδρή άνοιξαν το σκορ στο 3’ λεπτό όταν ο Ροχάνο, στην εξέλιξη της φάσης, μετά από πάσα του Τσιώλη με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0, σκορ με το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Η ομάδα της Καλλιθέας προσπάθησε να αντιδράσει με το Στούπη να είναι ο πρωταγωνιστής τόσο στο 11’ με σουτ που κατέληξε άουτ όσο και στο 45’ πάλι με σουτ όπου η μπάλα βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι του Περιστερίδη για να την απομακρύνει στη συνέχεια ο Τσιμπούκας.

Ωστόσο λίγα λεπτά νωρίτερα ο βοηθός Τυριακίδης είχε «σταματήσει» το Μαρουκάκη ο οποίος έγινε αποδέκτης της μπάλας καλυπτόμενος από τους αμυντικούς της γηπεδούχου ομάδας, όμως ο βοηθός υπέδειξε τον επιθετικό της Καλλιθέας σε θέση οφσάιντ.

Το ίδιο σκηνικό και στο Β’ ημίχρονο με την Καλλιθέα να χάνει την ευκαιρία του αγώνα στο 89’ όταν ο Καββαδίας που είχε μπει στο ματς στο 65’ βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Περιστερίδη αλλά δεν κατάφερε να πλασάρει τον τερματοφύλακα της Νίκης.

ΠΑΕ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΠΑΕ ΚΑΛΛΙΘΕΑ   1 – 0

Με αρκετά λάθη η διαιτησία των Γιουματζίδη – Τυριακίδη – Μαλανδρή.