Δ. Καλλιθέας: Ανανέωση θητείας Αντιδημάρχων & Εντεταλμένων μέχρι τις 5/9/2021…

0
657

Στην ανανέωση της θητείας των ήδη ορισμένων από τον Σεπτέμβριο του 2019 οκτώ (8) Αντιδημάρχων προχώρησε ο δήμαρχος Καλλιθέας Δημήτρης Κάρναβος. Η θητεία των αντιδημάρχων ξεκινά από τις 06/09/2020 και λήγει στις 05/09/2021. 

Σε ισχύ παραμένει ωστόσο και η θητεία των τριών (3), χωρίς μισθό, Αντιδημάρχων (Καλογερόπουλου Κων/νου, Κοττέα Παναγιώτη και Δελατόλα Τζώρτζη) οι οποίοι είχαν οριστεί στις 27 Μαίου 2020 και θα παραμείνουν μέχρι τις 5 Σεπτεμβρίου 2021.

Παράλληλα ο δήμαρχος Καλλιθέας ανανέωσε την θητεία των Εντεταλμένων Δημοτικών Συμβούλων Ερμείδη Δημητρίου και Κωστάκη Εμμανουήλ. 


Η απόφαση ορισμού των Αντιδημάρχων και των Εντεταλμένων Δημοτικών Συμβούλων

Ο Δ Η Μ Α Ρ Χ Ο Σ Κ Α Λ Λ Ι Θ Ε Α Σ

Έχοντας υπόψη:

  1. Τις διατάξεις του άρθρου 58 (Αρμοδιότητες του δημάρχου) παρ. 1 περ. γ΄ του Ν. 3852/2010 «Νέα Αρχιτεκτονική της Αυτοδιοίκησης και της Αποκεντρωμένης Διοίκησης- Πρόγραμμα Καλλικράτης» (ΦΕΚ 87/Α΄/2010)
  2. Τις διατάξεις του άρθρου 59 (Αντιδήμαρχοι), του Ν. 3852/2010, όπως αντικαταστάθηκε από το άρθρο 68 του Ν. 4555/2018 (Φ.Ε.Κ. 133/τ. Α΄/19-7-2018), από το άρθρο 5 του Ν. 4623/2019 (Φ.Ε.Κ. 134/τ. Α΄/9-8-2019) και από το άρθρο 10 του Ν. 4625/2019 (Φ.Ε.Κ. 139/τ. Α΄/31-8-2019)
  3. Τις διατάξεις του άρθρου 47 (άμισθοι αντιδήμαρχοι) του Ν. 4647/2019 οποίο αναφέρει ότι «…. Μπορει να ορίζονται άμισθοι αντιδήμαρχοι σε αριθμό που δεν υπερβαίνει το ένα τριτο του αριθμού των αντιδημάρχων..»
  4. Τις διατάξεις του άρθρου 33 του Ν.4483/2017 όπως ισχύει, σχετικά με την αντιμισθία των Αντιδημάρχων
  5. Το γεγονός ότι στο Δήμο Καλλιθέας μπορεί να ορισθούν έως 11 Αντιδήμαρχοι εκ των οποίων οι 8 έμμισθοι και οι 3 άμισθοι.
  6. Τις διατάξεις της παρ. 1 του άρθρου 30 του Ν. 3852/2010, όπως αντικαταστάθηκε με την παρ. 1 του άρθρου 56 του Ν. 4604/2019 (Φ.Ε.Κ. 50/τ. Α΄/26-3-2019) και την υπ’ αριθμ. 28549/ 16.4.2019 απόφαση του Υπουργού Εσωτερικών «Πρωτοβάθμιοι και Δευτεροβάθμιοι Οργανισμοί Τοπικής Αυτοδιοίκησης της Χώρας σύμφωνα με το ν. 3852/2010» όπως ισχύει, (ΦΕΚ 1327/τ.Β΄/17-4-2019), σύμφωνα με την οποία, ο μόνιμος πληθυσμός του Δήμου Καλλιθέας είναι 100.641 κάτοικοι.
  7. Τις διατάξεις του άρθρου 89 Ν. 3463/2006 «Δημοτικός & Κοινοτικός Κώδικας» σύμφωνα με το οποίο «όταν ο δήμαρχος απουσιάζει ή κωλύεται τα καθήκοντά του ασκεί ο αντιδήμαρχος που ορίζεται από αυτόν. Με την απόφαση ορισμού αντιδημάρχων ορίζεται και ο αντιδήμαρχος που αναπληρώνει το δήμαρχο».
  8. Τις διατάξεις του άρθρου 58 παρ. 1 περ. ι΄ του Ν. 3852/2010, όπως αυτή προστέθηκε με την παρ. 3 του άρθρου 44 του ν. 3979/2011 σύμφωνα με την οποία «… Μπορεί να αναθέτει, χωρίς αμοιβή, την εποπτεία και το συντονισμό συγκεκριμένων δράσεων του δήμου σε μέλη του δημοτικού συμβουλίου.»
  9. Την υπ’ αριθμ. 575/2019 απόφαση του Πολυμελούς Πρωτοδικείου Αθηνών (επικύρωση των αποτελεσμάτων των Δημοτικών Εκλογών στις 26 Μαΐου 2019 και στις 2 Ιουνίου 2019)
  10. Το από 30/08/2019 πρακτικό σύμπραξης των παρατάξεων «Η ΚΑΛΛΙΘΕΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΡΝΑΒΟΣ» και «ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΛΙΘΕΑ ΜΑΣ ΒΑΣΩ ΜΑΡΓΑΡΙΤΗ» το οποίο επικυρώθηκε από τον προεδρεύοντα του Δημοτικού Συμβουλίου την 1/9/2019.
  11. Το με αρ. πρωτ. 48328/6-9-2019 πρακτικό της παράταξης «ΤΩΡΑ Καλλιθέα ΛΑΖΑΡΟΣ ΛΑΣΚΑΡΙΔΗΣ», σύμφωνα με το οποίο ο ορισμός του κ. Λασκαρίδη Λάζαρου ως Αντιδημάρχου, εγκρίθηκε από το σύνολο των συμβούλων της παράταξής του.
  12. Τον Οργανισμό Εσωτερικής Υπηρεσίας του Δήμου Καλλιθέας (ΦΕΚ 2598/Β΄/25-9-2012), όπως τροποποιήθηκε και ισχύει.
  13. Τη με αρ. 341/2020 (ΑΔΑ: ΩΞ7ΡΩΕΚ-ΒΛΞ) προηγούμενη απόφαση Δημάρχου η οποία συμπλήρωσε τη με αρ. 612/2019 και με την οποία ορίστηκαν οι δημοτικοί σύμβουλοι κ.κ. Καλογερόπουλος Κων/νος, Κοττέας Παναγιώτης και Δελατόλας Τζώρτζης ως άμισθοι Αντιδήμαρχοι με θητεία από 27/05/2020 έως και 05/09/2021.

Α Π Ο Φ Α Σ Ι Ζ Ο Υ Μ Ε

Α. Ορίζουμε τους κατωτέρω δημοτικούς συμβούλους ως Αντιδημάρχους του Δήμου Καλλιθέας, με θητεία ενός έτους, εντός της τρέχουσας δημοτικής περιόδου, δηλαδή με θητεία από 06/09/2020 μέχρι και 05/09/2021, ως εξής:

1. τον κ. ΜΠΑΡΜΠΑΚΟ ΕΥΑΓΓΕΛΟ, έμμισθο Αντιδήμαρχο Διοικητικών, Οικονομικών θεμάτων και θεμάτων Δημοτικής Κατάστασης και του μεταβιβάζουμε καθ’ ύλην τις αρμοδιότητες των αντίστοιχων οργανικών μονάδων του Δήμου, ήτοι:

  • Διεύθυνση Διοικητικών Υπηρεσιών
  • Διεύθυνση Οικονομικών Υπηρεσιών
  • Διεύθυνση Δημοτικής Κατάστασης

Επίσης, ορίζεται υπεύθυνος για τη συνεργασία, παρακολούθηση και το συντονισμό της εύρυθμης λειτουργίας των Δημοτικών Κοινοτήτων.

Όταν ο Δήμαρχος απουσιάζει ή κωλύεται, τα καθήκοντά του ορίζεται να ασκεί ο Αντιδήμαρχος κ. ΜΠΑΡΜΠΑΚΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ, που αναπληρώνει το Δήμαρχο.

2. την κ. ΓΙΑΝΝΑΚΟΥ-ΠΑΣΧΟΥ ΑΝΝΑ, έμμισθη Αντιδήμαρχο Υγείας & Κοινωνικής Προστασίας και της μεταβιβάζουμε καθ’ ύλην τις αρμοδιότητες της αντίστοιχης οργανικής μονάδας του Δήμου, ήτοι :

  • Τμήμα Υγείας & Κοινωνικής Προστασίας της Δ/νσης Κοινωνικής Πολιτικής

εκτός από το ΚΕΣΠΕ.

3. τον κ. ΕΥΣΤΑΘΙΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ, έμμισθο Αντιδήμαρχο Περιβάλλοντος και του μεταβιβάζουμε καθ’ ύλην τις αρμοδιότητες της αντίστοιχης οργανικής μονάδας του Δήμου, ήτοι:

  • Διεύθυνση Περιβάλλοντος,

Επίσης, ορίζεται υπεύθυνος Πολιτικής Προστασίας.

4. τον κ. ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟ, έμμισθο Αντιδήμαρχο Πρόνοιας και του μεταβιβάζουμε καθ’ ύλην τις αρμοδιότητες της αντίστοιχης οργανικής μονάδας του Δήμου, ήτοι:

  • Τμήμα Πρόνοιας της Δ/νσης Κοινωνικής Πολιτικής

εκτός θεμάτων Ισότητας και Οικογενειακού Προγραμματισμού.

Επίσης, του ανατίθεται:

  • ο συντονισμός και η επίβλεψη του έργου του Κέντρου Στήριξης Ποντιακού Ελληνισμού (ΚΕΣΠΕ) και
  • το «Βοήθεια στο σπίτι».

5. τον κ. ΛΑΣΚΑΡΙΔΗ ΛΑΖΑΡΟ, έμμισθο Αντιδήμαρχο Πολιτισμού και Κέντρων Εξυπηρέτησης Πολιτών και του μεταβιβάζουμε καθ’ ύλην τις αρμοδιότητες των αντίστοιχων οργανικών μονάδων του Δήμου, ήτοι:

  • Τμήμα Δημοτικής Βιβλιοθήκης, Τμήμα Ωδείου και Τμήμα Ερασιτεχνικής Δημιουργίας & Εκδηλώσεων της Δ/νσης Πολιτισμού-Παιδείας & Νέας Γενιάς
  • Διεύθυνση Κέντρου Εξυπηρέτησης Πολιτών (Κ.Ε.Π.)

6. την κ. ΜΑΡΓΑΡΙΤΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ, έμμισθη Αντιδήμαρχο Δημοτικών Προσόδων και της μεταβιβάζουμε καθ’ ύλην τις αρμοδιότητες της αντίστοιχης οργανικής μονάδας του Δήμου, ήτοι:

  • Διεύθυνση Δημοτικών Προσόδων

Επίσης, ορίζεται υπεύθυνη θεμάτων Ισότητας και Οικογενειακού Προγραμματισμού.

7. τον κ. ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟ, έμμισθο Αντιδήμαρχο Τεχνικής Υπηρεσίας και του μεταβιβάζουμε καθ’ ύλην τις αρμοδιότητες της αντίστοιχης οργανικής μονάδας του Δήμου, ήτοι:

  • Διεύθυνση Τεχνικών Υπηρεσιών

8. τον κ. ΣΚΑΝΔΑΛΑΚΗ ΝΙΚΟΛΑΟ, έμμισθο Αντιδήμαρχο Δημοτικής Αστυνομίας και του μεταβιβάζουμε καθ’ ύλην τις αρμοδιότητες της αντίστοιχης οργανικής μονάδας του Δήμου, ήτοι:

  • Διεύθυνση Δημοτικής Αστυνομίαςι

Επίσης, ορίζεται υπεύθυνος θεμάτων Διεθνών Σχέσεων και Αδελφοποιήσεων.

Οι Αντιδήμαρχοι εξουσιοδοτούνται να υπογράφουν όλα τα έγγραφα, αποφάσεις, δικαιολογητικά και πράξεις που σχετίζονται με τις στον κάθε ένα ανατιθέμενες καθ΄ ύλην αρμοδιότητες.

Β. Όλοι οι Αντιδήμαρχοι εξουσιοδοτούνται για την τέλεση των Πολιτικών Γάμων. Την αρμοδιότητα αυτή διατηρεί και ο Δήμαρχος.

Γ1. Ορίζουμε τον κ. ΕΡΜΙΔΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟ, εντεταλμένο δημοτικό σύμβουλο, για θέματα εποπτείας των Α΄, Β΄, Γ΄ και Δ΄ Κέντρων Ανοιχτής Προστασίας Ηλικιωμένων (ΚΑΠΗ) του Δήμου Καλλιθέας και εξουσιοδοτούμε να υπογράφει όλα τα υπηρεσιακά έγγραφα των ανωτέρω υπηρεσιών.

Γ2. Ορίζουμε τον κ. ΚΩΣΤΑΚΗ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ εντεταλμένο δημοτικό σύμβουλο, για θέματα Τοπικής Ανάπτυξης με θητεία ενός έτους, εντός της τρέχουσας δημοτικής περιόδου, δηλαδή από 06/09/2020 μέχρι και 05/09/2021, και εξουσιοδοτούμε να υπογράφει όλα τα σχετικά έγγραφα για την υλοποίηση θεμάτων Τοπικής Ανάπτυξης .

Comments are closed.