Αγώνας με πολλές συγκινήσεις στη Νίκαια

0
379

Παρά το γεγονός ότι η αναμέτρηση δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, οι δύο ομάδες προσέφεραν γκολ και θέαμα ανταμείβοντας τους λίγους θεατές που βρέθηκαν στο γήπεδο αψηφώντας το κρύο και την κακοκαιρία.

ρεπορτάζ: Κώστας Μπαφαλούκας

Ολοκληρώθηκε και επίσημα η κανονική περίοδος της Α’ Κατηγορίας Πειραιά με αυτή την αναμέτρηση. Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν με σκοπό την κατάκτηση της 5ηςθέσης καθώς βρίσκονταν ισόβαθμοι με 25 βαθμούς, ο Παντζιτζιφιακός στην 5η θέση και ο Φαληρικός στην 6η. Το ισόπαλο αποτέλεσμα δεν άλλαξε κάτι στον βαθμολογικό πίνακα, ωστόσο είχαμε έναν αγώνα με πολύ πάθος και ένταση, όπου δεν έλειψαν τα ευτράπελα.

Η ομάδα από την Καλλιθέα μονοπώλησε το ενδιαφέρον στο πρώτο ημίχρονο και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0 μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κολοφώτη στο 20’, ενώ λίγο έλειψε να κάνουν και το 2 – 0 πριν την ανάπαυλα, όμως το εξαιρετικό σουτ του Μαρκατζινού έξω από την περιοχή, σταμάτησε στο δοκάρι. Ο προπονητής των γηπεδούχων, βλέποντας την ομάδα του να αδυνατεί να απειλήσει σε ένα ολόκληρο ημίχρονο και να είναι πίσω στο σκορ, έκανε κιόλας από το 38ο λεπτό δύο αλλαγές. Οι Μάρκου και Βέττας πέρασαν εκτός και στη θέση του μπήκαν οι Σταθάρας και Μιτσάνι, αντίστοιχα.

Στο δεύτερο μέρος ο Φαληρικός μπήκε δυνατά, όμως κόντρα στη ροή του αγώνα, ένα χέρι του Δοξακόπουλου εντός περιοχής, έδωσε την ευκαιρία στον Κολοφώτη να πετύχει και δεύτερο γκολ από την άσπρη βούλα στο 61′. Μόλις πέντε λεπτά μετά ο Φαληρικός μειώνει σε 2 – 1, όμως το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο σκόρερ, Αχλαδιώτης, βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Στη συνέχεια, οι έντονες διαμαρτυρίες του ποδοσφαιριστή για την ακύρωση του τέρματός του, στον διαιτητή Τζαγκαράκη, έφεραν και την απευθείας αποβολή του. Δύο γκολ μέσα σε μόλις δύο λεπτά για τους γηπεδούχους, ήταν αρκετά για να ανατρέψουν την εικόνα του αγώνα. Φραντζέσκος στο 80’ με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, και Μιτσάνιστο 81’ με κεφαλιά από κοντά, έφεραν το ματς στα ίσια. Λίγο έλειψε να έρθει και η ολική ανατροπή στον αγώνα, όμως ο Μιτσάνι αστόχησε σε τετ α τετ στο 85ο λεπτό.